5 Mart 2009

glüh-birne

bu Almanların işine akıl ermiyor doğrusu.
siz siz olun ama siyaseten doğrucu olmayın bence. gelişmekte olan falan değil, düpedüz geri kalmış ama pek mutlu sosyalist ülkenin birinde bir armut ailesi varmış. Fakat aile olmaları bile, aralarında zihnen bir birlik sağlamalarına yetmiyormuş. biliriz bunu, birçok ailede olur, değişik fraksiyonlara, farklı ideolojilere mütemayil fertler--(bkz. sessiz ev)
ailenin ufağı, en minik armut, ki kendisi çoktan buluğa ermiştir-yetinemiyormuş haliyle, hakir görüyormuş ailesini, armutluklarıyla yetindikleri için. Ah bu küçük kardeşler!
Armut ağabey, armut olmanın güzelliklerini anlatıyormuş ona.. "dünyanın belli bir düzeni var, biz de aralarından en tatlılarıyla muvazzafız. insanlar bizi seviyor, canları çekiyor, alıyorlar, yiyorlar.. arada yolumuzun bir kısmı kanalizasyondan geçse de gene sonunda geldiğimiz yere Toprak Ana'ya dönüyoruz. üzerimizde çiçekler açıyor. aşıklar sevdikleriyle beraber üzerimize uzanmak için hayaller kuruyorlar. bununla mutlu olmalısın"
ama maalesef; na to kafa, na to mermer.. mutlu olamamış armut kardeş.
ne yapıp ne edip, bir şekilde Almanya'ya ulaşmış. düzenli, temiz Almanya sokaklarında şaşkın şaşkın dolaşırken mutluymuş; medeniyet bu demiş. her şey dakik, her şey ölçülü.
fakat biliriz ki, istedikleri kadar ülkenin yerlileri gibi giyinsinler; turistler tek bir bakışla ele verirler yabancılıklarını. armut da bunu fazlasıyla belli etmiş ki, ülkenin ileri gelen sanayicilerinden birinin çalışanı pek de zorlanmadan kandırıvermiş armutcuğu. tutup kolundan götürmüş fabrikaya.
gözleri kamaşmış bizimkinin devasa canavarlar gibi gürültüyle işleyen makineleri görünce.
öyle bir katakulliye getirmişler ki, gözünü açtığında süpermarketin ampul reyonunda yerini çoktan almışmış. hem de ne acınası bir hal; özelliksiz 60 Watt bir ampul.
haber memlekete tez varmış.
kıyamamış ağabeyi, kurtarmak için küçük kardeşi basmış parayı, almış uçak biletini.--lütfen azımasamayın-o para 1 armut ailesinin ortalama 6 ayda kazandıkları meblağa eş değermiş.
nefes nefese ulaştığında markete, evde patlayan ampullerinin yerine yenisini takmak icin son anda temizlik bölümünden yollarını değiştiren, vasat bir çift olan M. Ailesinin babası H., vasat bir seçimle 60 Wattlık ampulu çoktan kavramış.
Bağırsa da "duuuur!" diye ağabey-armut, sesleri insanlarla aynı frekansta olmadığından-zaten Almanca bile değil, duysa dahi nasıl anlasın H.- pek tesir etmemiş eski armut yeni ampulun hazin sonuna; her ne kadar kapitalist hırslarının yerini çoktan pişmanlığa bırakmış olsa da..
kısa hayatını, hiç umulmadık bir anda patlayana kadar B.str no.11'de geçirecekmiş.

müteessir okurlarımız için çok da mutlu olmasa da farklı bir son daha var.
daha fazla bilgi için lütfen müdüriyete başvurunuz.
sevgiler

Share/Bookmark

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder